Štengaráček je obecním zpravodajem a na jeho náplni se může podílet každý, kdo má k Šitbořicím nějaký vztah nebo ten, jehož příspěvek se váže k naší obci. Rádi ve Štengaráčku zveřejníme vzpomínky rodáků, příběhy z historie, zprávy a zamyšlení nad aktuálními událostmi, zážitky z cest po světě nebo cokoliv jiného, co by mohlo být pro naše čtenáře zajímavé.
Aby při zasílání příspěvků do Štengaráčku nevznikaly zbytečné komplikace, následuje několik doporučení v jaké formě redakci články zasílat. Dodržením těchto zásad omezíte nedorozumění při publikaci a redakci ulehčíte její práci.
Příspěvky můžete posílat
nebo předat na datovém nosiči kterémukoliv členu redakční rady. Příspěvky psané na papíře
přijímáme jen ve vyjímečných případech.
Každý článek napište do samostatného souboru. Text opatřete nadpisem a na konec připojte jméno autora. Nadpis by měl vystihovat to, o čem se v článku píše. Budeme se snažit nadpis vašeho článku zachovat, ale je možné, že jej redakce v některých případech změní.
Příspěvky posílejte v obvyklích textových formátech. Tj. Word, Open Office, prostý text, ... (.doc, .docx, .odt, .txt, a jiné). Neposílejte články ve formátu PDF. Tej je poro další zpracování nepoužitelný.
Příspěvky zbytečně neformátujte. Nepoužívejte zarovnání pomocí mezerníku. Kurzíva, tučná a podtržená písma, různé druhy a velikosti písma a podobné věci jsou zbytečné a na výslednou podobu článku ve Štengaráčku nemají žádný vliv. Bohatě postačí oddělit nadpis prázdným řádkem a členění textu na odstavce.
Soubory s příspěvky pojmenujte výstižně. Nejlépe stejně jako nadpis článku nebo jeho zkrácenou podobou.
Poud jsou ve vašem příspěvku fotky, posílejte je v samostatných souborech a v původním rozlišení. Do článku napište poznámku, kam která fotka patří, kdo je jejím autorem a krátký text k fotce.
Dokument posílejte jako přílohu emailu. Do předmětu napište o jaký příspěvek se jedná. (Když všichni pošlou email s předmětem "Příspěvek do Štengaráčku", tak se v tom dost těžko orientuje.)
Pokud máte fotek jen několik, posílejte je také jako přílohu emailu. Pokud jich máte víc, předejte je, nejlépe na CD, některému členu redakční rady. Ani v tomto případě však nezapomeňte na popis fotografií a jméno fotografa. Neposílejte fotky neostré, rozmazané, nic neříkající. I do fotokroniky postačí z každé akce několik výstižných a zajímavých fotek.
Štengaráček vydáváme čtvrtletně, a to před Velikonocemi, na konci školního roku, před Václavskými hody (28. září) a před Vánocemi. Svoje příspěvky zasílejte včas, ideálně tak tři týdny před vydáním. Pozdě doručené příspěvky mají menší šanci na uveřejnění. Články, na které se nedostane, se budeme snažit uveřejnit v následujícím čísle.
Tyto rady se někomu mohou zdát zbytečné, ale vycházejí ze zkušeností ... :)